Z naší publikační činnosti na kurzy.cz :::

Právě jsem se v článkové sekci na kurzy.cz rozepsal o ne tak notoricky známém indexu S&P 400. Proč není tak proslulý jako S&P 500? A proč by vás i tak měl zajímat? Zamyslel jsem se nad tržní pozicí společností se střední kapitalizací a myslím si, že se může jednat o zajímavou diverzifikaci.

O legendárním akciovém indexu S&P 500 už nejspíš slyšel každý dospělý Čech alespoň jednou v životě. Jeho popularita mezi širokou veřejností v posledních letech opravdu značně vzrostla – ve velkém za to index vděčí například tuzemskému podnikateli Radovanu Vávrovi, který jej představil snad ve všech podcastech a rozhlasových relacích v zemi. S&P 500 je podle všeho svatým grálem investorů, kteří chtějí kumulovat akcie co nejvíc pasivně. V ideálním případě pošlete do tohoto indexu pár tisícovek měsíčně a počkejte co nejdéle.

Pokud se podíváme na data z minulosti, tato strategie založená na principu DCA (dollar-cost averaging) opravdu nevypadá vůbec špatně. Index S&P 500 je složen z 500 nejhodnotnějších společností na americkém trhu. Člověk tak jednou investicí vlastně nakupuje akcie hned 500 velkých hráčů — a přitom není umořen nekonečnými poplatky ani byrokracií, které by byly spojeny s jednotlivými transakcemi. Máte tady všechny – Teslu, Apple, Amazon, Google, Metu i Microsoft.

Graf: srovnání S&P 400 (barevně) a S&P 500 (modře) od roku 1992

Zdroj: Yahoo Finance

My v Mercurius Pro proti indexu S&P 500 samozřejmě nic nemáme. Naopak. Najdete ho v naší nabídce a osobně uznávám, že je to jedna z nejdostupnějších cest pro pravidelné, a především smysluplné investování. Které vám nespolkne příliš času. A pokud se podíváme na průměrné výnosy z minulosti – máme tady 2 čísla.

  • 10,5 % je průměrný roční výnos od založení indexu v roce 1926 do 31. prosince 2021
  • 353% výnos S&P 500 ETF v letech 2011-2021

Celý článek zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/679253-co-je-to-index-sp-400-a-proc-by-vas-mel-zajimat/

Nejnovější příspěvky

Jak v Prismě využíváme hedge obchody? 31.5.2023

Dobrý den všem. Rád jsem vzbudil před týdnem vášnivou diskuzi nad automatickým obchodním systémem na Facebooku, a možná není od věci sdílet výsledky i na našem webu. Pojďme se na to podívat po dalším týdnu obchodování. Zde odkaz na komplet historii: https://www.myfxbook.com/members/AOSPrisma/aos-prisma-usd-account-2/8439582 Od mého posledního příspěvku před týdnem zisk +0,83% na 4 měnových párech. Níže na obrázku... Čtěte dál »

Nově jsme na Spotify a Apple Music 27.3.2023

Rádi bychom vám sdělili skvělou novinku! Od této chvíle nás můžete najít nejen na našich standardních kanálech, ale také na Spotify a Apple Music, kde se nově věnujeme umělé inteligenci v našem podcastu „AiAiAi“. V našem podcastu se věnujeme nejnovějším trendům a novinkám v oblasti umělé inteligence. Spolu s Davidem... Čtěte dál »